Že kar nekaj časa je minilo, od kar sem se javil na tem kanalu… Res je. Veliko raje se gleda, posluša, kot pa bere, a še vedno je treba kdaj pa kdaj kaj zapisati, da ostane zadeva nekje v spominu, na kakšnemu kitajskemu strežniku.

Obljubil sem, da napišem nekaj v zvezi z novo Suunto Race in novimi slušalkami Suunto Wing. Že kar nekaj časa uporabljam Suunto Race, na vaše zapestje pa je prišla pred mesecem ali morda malo več. Veliko sem že dobil vprašanj Suunto Vertical ali Suunto Race…

Ne bom na dolgo pisal prednosti in lastnosti posamezne ure, ker je na spletni strani suunto.com ali pri Lečniku zelo lepo vse opisano in bi se zadeva samo podvajala koristne informacije bi pa pozabili. Prav tiste informacije, ki nas/vas zanimajo kot uporabnika in ne kaj je samo statistično in informacijsko zapisano.

A lepo počasi. Še vedno moramo začeti pri osnovah. Za primerjavo sem vzel Vertical Solar Titanium in Suunto Race Titanium.

Že na začetku lahko opazite, da ne bom omenjal veliko razlik, čeprav jih je še vedno nekaj več, kot sem jih navedel zgoraj. Osredotočil se bom na to, kaj uporabnik potrebuje, kaj mu pride najbolj prav.

Ko kdo koleba med zgornjima modeloma, ga vprašam ali potrebuje solarno polnjenje in zelo “dobro” baterijo. Samo te dve stvari. Seveda, je pri bateriji največ vprašanj. Če zmoreš kakšno ultra tekmo ali dogodek zabeležit in bo tvoj čas vse do 35 ur aktivnosti, ti bom takoj priporočal, da zbereš Suunto Race.

Skoraj samo ta podatek je pomemben, da bi “prepričal” nekoga ali naj vzame Race ali Vertical. Resnično so pri Suunto letos naredili ogromen premik, kar se tiče baterije in resolucije ekrana. Zakaj ekrana? Pri Race je zelo kontrasten, zelo barvit in predvsem zelo svetel AMOLED ekran, pri katerem baterija zdrži 35/40 ur aktivnosti. Se pravi aktivnosti (beleženje 1s trase, merjenje utripa, povezljivosti s telefonom, vse kar rabiš…) To je super dosežek.

Za vse, ki potrebujejo uro za X/ultra preizkušnje večdnevno neodvisnost od elektrike je seveda tu Suunto Vertical s solarnim polnjenjem, ki zagotovo polni uro. Seveda to ni tako, da bi uro postavil na sonce in bi se napolnila v nekaj urah na polno vrednost. Počasi a zagotovo. Na sončen dan lahko sončna energija uri med vadbo zagotovi 30 % daljšo življenjsko dobo, v načinu časa pa še več (izračuni temeljijo na 50.000 luksih). Suunto Vertical ima še “navaden” zaslon, ki ni tako barvit kot pri Race in s tem manj energijsko požrešen.

Edina “težava” je v tem, da se odvadiš s seboj nositi polnilni kabel, saj traja in traja, da se baterija iztroši in to včasih lahko traja teden in pol… Res mogočna baterija.

Zemljevidi, ki jih nismo bili tako vajeni, bodo postali še boljši in boljši. Novejši, natančnejši in z več informacijami. S posodobitvami, katere so pred kratkim prišle imamo na voljo še več informacij o napredku vadbe in podobno…

Pripomoček za okrevanje po vadbi prikazuje vašo trenutno pripravljenost in počutje med vadbo za zadnji teden in zadnjih šest tednov. Da lahko pridobite te podatke, morate vpisati svoje počutje po vsaki vadbi. 

Spremenljivost srčnega utripa (HRV) je meritev, ki kaže časovno razliko med srčnimi utripi, njena vrednost pa je dober pokazatelj splošnega zdravja in dobrega počutja.

Pripomoček za napredek zagotavlja podatke, ki vam pomagajo v daljšem časovnem obdobju povečati obremenitev pri vadbi, pa naj gre za pogostost, trajanje ali intenzivnost vadbe.

Vsaki vadbi je dodeljen rezultat vadbene obremenitve (TSS) (ki temelji na trajanju in intenzivnosti), ta vrednost pa je osnova za izračun vadbene obremenitve za kratkoročna in dolgoročna povprečja. Z vrednostjo TSS lahko ura izračuna vašo raven pripravljenosti (opredeljeno kot VO₂max) in CTL (trajna vadbena obremenitev).

Hitrost spreminjanja je metrika, ki nadzoruje hitrost povečanja ali zmanjšanja pripravljenosti v določenem časovnem obdobju.

Raven aerobne telesne pripravljenosti je opredeljena kot maksimalna poraba kisika (VO₂max). Ta oznaka se po vsem svetu uporablja za merjenje aerobne vzdržljivosti. Z drugimi besedami, VO₂max kaže, kako dobro lahko vaše telo uporablja kisik. Višji kot je vrednost VO₂max, bolje ga lahko uporabljate.

Ocena vaše telesne pripravljenosti temelji na zaznavanju sprememb vašega srčnega utripa med vsako zabeleženo hojo ali tekom. Če želite oceniti raven svoje telesne pripravljenosti, beležite tek ali hojo vsaj 15 minut, medtem ko nosite uro Suunto Vertical.

Pripomoček prikazuje tudi izračunano starost glede na telesno pripravljenost. Starost glede na telesno pripravljenost je metrična vrednost, ki omogoča interpretacijo vaše vrednosti VO₂max glede na starost.

Pripomoček za vadbo zagotavlja informacije o vadbeni obremenitvi v trenutnem tednu in tudi o skupnem trajanju vseh vadb.

Ta pripomoček kaže tudi vašo pripravljenost: ali jo izgubljate, jo vzdržujete ali trenutno izvajate produktivno vadbo.

Vrednost trajne vadbene obremenitve (CTL) je tehtano povprečje dolgoročnega rezultata vadbene obremenitve (TSS). Več kot vadite, boljša je vaša pripravljenost.

Vrednost kratkoročne vadbene obremenitve (ATL) je 7-dnevno tehtano povprečje TSS in v osnovi spremlja vašo trenutno utrujenost.

Vrednost uravnoteženosti vadbene obremenitve (TSB) prikazuje vašo pripravljenost, ki je v osnovi razlika med dolgoročno (CTL) in kratkoročno vadbeno obremenitvijo (ATL).

Zgoraj je nekaj bolj strokovnih nasvetov, oziroma informacij za pravilno uporabo. Seveda je treba poudarit, da vsi ti podatki temeljijo na pravilnih odčitkih srčnega utripa. Če uporabljamo merilec srčnega utripa na pasu (prsa) ali zapestju so seveda razlike. Naj poudarim, da bomo še izboljšali merilec utripa na zapestju, saj sem opazil, da ga “zdela” kombinacija mrzlega vremena, hladne ali “mokre” roke. Zato še vedno v teh mrzlih dneh uporabljam merilec utripa na prsih. V toplejših dneh (govorim, ko je cca 8+, na roki seveda mnogo več) so rezultati zelo premeljivi z “utripom na prsih”.

Preden grem na Suunto Wing sušalke, naj še poudarim, da je zelo pomembno preden odbežimo na zrak, da v varnem zavetju torej doma povežemo (sihnoriziramo) uro z aplikacijo Suunto. Aplikacija osveži vse podatke ter dobi/osveži določene točne podatke s satelitsko pozicijo, tako bo vaša sled še lepša oziroma bo zagon na svežem zraku (zunaj) še hitrejši. Veliko vas tudi pozabi na odlične dodatne funkcije v sklopu SuuntoPlus. Veliko dodatnih “bonbončkov” si lahko dodatno izberete preko dodatnih prikazov na ekranu ure med vadbo. Spisek teh “vtičnikov” je dolg, zato je najbolje, da si jih pogledate v SuuntoPlus seveda, vse dostopno v SuuntoApp. Prihajajo novi in novi…

Sedaj pa počasi naprej k slušalkami Suunto Wing. Naj pustim najprej stavek dva v originalnem zapisu, ki pravi takole: Open-ear brezžične športne slušalke Suunto Wing za premium zvok med vadbo. Za razliko od tradicionalnih slušalk, ki prenašajo akustične vibracije po zraku, Suunto Wing uporablja bolj inovativen način prenosa zvoka. Tehnologija “Bone sound” prenaša vibracije preko ličnic neposredno v vaše notranje uho in pri tem zaobide bobnič.

Odkar sem dobil v roke svojo apple napravo telefon in slušalke, sem bil prepričan, da je to “podjetje”, ki ima vrhunske izdelke. Zelo sem bil skeptičen, da bodo Suunto Wing prekašale jabolčne slušalke. Naj bom že na začetku jasen, da teh slušalk nismo testirali in smo bili tudi mi presenečeni, ko nas je Suunto obvestil o novem produktu. Počakal sem izdajo in hop, bile že pri meni. Sama embalaža, detajli, obvestila na etiketah, kakovost celotnega “paketa” na nivoju. Še vedno me daje skepsa ali bodo tako dobro nabijale zvok, kot ga želim. Potrgam vse nalepke, povežem jih s Suunto App, naredijo avtomatsko posodobitev na najnovejšo programsko opremo in so že na meni. Brez težav jih namestim okoli ušes, zvok privijem do konca in poslušam. Glasba je kristalno čista, razumljiva, lepo pretočna a manjka mi nekaj. Manjka mi glasnost. Privijem še enkrat do konca in nič boljše. Ok. Mora biti tako, saj je prenos preko kosti zagotovo bolj prijazen, kot “klasični” način, ko gre zvok takoj v bobnič.

Zjutraj sem že naredil tek, ni bilo drugega, da se na hitro še enkrat tekaško oblečem, in grem še en krog s slušalkami. Že sem zunaj in še vedno iščem zvok do konca a se ne da. Čeprav je zvok čist mi glasnost manjka. Navajen sem, da nažiga na pas mater. Sicer definitivno to ni zdravo in za uporabnika “nevarno” saj ne sliši okolice okoli sebe. To popolnoma drži, a še vedno pogrešam ropot. A ravno danes, ko sem bežal po gozdu sem prijetno slišal okolico (čivkanje ptic), kasneje ko sem prišel na beton pa ropot svojih copat ob beton nisem slišal, kar je odlično.

Pa pustimo sedaj ropot pri miru. Postavitev slušalk je popolnoma nemoteča, znoj ne moti, kapa s šiltom ne moti. Ne morem pa imet navadno volneno kapo in slušalke. To ne gre, vsaj v mojem primeru. Drugače me pa še vedno navdušuje popolnoma čisti zvok. Če ne bi prej uporabljal slušalk, ki zadušijo zunanji zvok, bi te slušalke ocenil z 10/10.

Kar se tiče baterije moramo biti previdni pri uporabi LED lučk, ki so na slušalkah (kot opozorilo zunanji okolici). Imamo tri načine: ugasnjene, utripajoče-SOS in konstantno goreče. Seveda več so prižgane, več potrošijo. V kompletu imamo tudi enostaven powerbank, ki slušalke hitro napolnijo in jih brezskrbno vzamemo s seboj na dooolgo potovanje. Všečne so mi le malo pogrešam več glasnosti.

Sedaj, ko sem zapisal obljubljeno je čas, da napišem tudi kakšen tekaški ultra blog. No, tudi tega še ni konec, kot še ni konec leta.

No, če se lahko reče, da je ultra dolga približno 65 kilometrov, naj napišem nekaj stavkov o mojem kroženju na novem igrišču v Ivančni. Že pred časom, ko so naredili popolnoma novo igrišče, sem se odločil, da bom ponovil 24 urni tek na stadionu, kot sva ga enkrat s Costo. Sicer novejši stadion je malo večji. Namesto 260 m kroga, je sedaj 300 m tartana.
Nekaj malega sem se že pogovarjal s podžupanom, ki je bil pripravljen pomagat pri izvedbi dogodka. Če bo vse ok, se bo odvilo vse skupaj v aprilu… ampak, počasi. Naj se vrnem na zgornjih 65 km. Bil je čas, volja in energija, da se izvede daljši tek. Sprva sploh nisem vedel koliko kilometrov bom bežal in če bo sploh stadion odprt… Vedel sem, da imam do 15h čas in da začnem, ko bo sonce že zunaj. V nahrbtnik stlačim nekaj Salomon mehkih flašk, nekaj TopAtlet energije, Haribo bonbone in grem počasi z nahrbtnikom v teku proti stadionu upajoč, da je odprt. Bil je. Nobenega nikjer. Odložim nahrbtnik in se začnem vrtet. Kilometri gredo, glasba, podcasti se vrtijo… gre. V pričakovanju, da se bo kakšna mladina pojavila na igrišču in da bo malo razbila monotonost, o tem ni bilo ne sluha ne nobene žoge…

Nič, nehati ne moreš. Opazujem sonce kako je tik nad horizontom in kako lepo segreva tartan, ko iz malo zamrznenega rdečega trtana “nastaja” krvavo rdeč. Z vsakim korakom je bilo sonce višje in malenkost toplejše. Dobro je šlo. Ne prehitro. Počasi, tam okoli 6 min na km v levo stran. Vedno mi je najtežje tja do 35 km, potem se mi zdi, da kilometri gredo hitreje. Sploh na stadionu, ko je že po prvem krogu vse enako. Krožim in krožim, sem ter tja se ustavim v “kotu”, kjer zamenjam prazno flaško z novo energijo. Krožim in krožim, ko pridem do 140 kroga, rečem grem do 200 in neham. In sem šel. Med mojo cca 6 urno rotacijo, so se zemenjale 2 učni enoti učencev, kateri so bili na športni vadbi. Večinoma 1 ali 2 kroga za ogrevanje, potem pa, kot mi v srednji ali osnovni šoli. Nogomeeeeet! Samo, da je bila žoga. Neverjetno je, kako se je poznalo na času, da sem bil iz kroga v krog hitrejši, bolj spočit, ko se je okoli mene nekaj dogajalo. To lahko zelo veliko “govori” o naši glavi, o naših mislih, o naši psihični pripravljenosti. Pravijo, da je veliko v glavi. Ja, veliko je… Ko pridem do številke 200, sam sebi stisnem pest, vzamem nahrbtnik, pospravim smeti, domov pod tuš in na šiht. Je pa zanimivo, da me vmes pokliče Mateja in jo vprašam, da naj ugane koliko krogov bom naredil in s prva odgovori 200. Ha, dobro me pozna… haha! Res ne vem od kje je izvedla za številko 200. Ampak zadela je. Dober dan je bil. In želim si, da bo še veliko takšnih ali vsaj njemu podobnih. Vemo, da je pri takšnih športih samo 50/50, da uspe.

Zato, si moraš prizadevati in nič pričakovati. V življenju ne smeš nič pričakovati in potem boš navdušen ter nagrajen! Pa vse dobro v 2024! Srečno in hvala, ker me podpirate.

Hvala: Salomon Slovenija, Suunto direktno iz Finske, Konope iz Kočevja, Slovenski TopAtlet, RossiSport, MaxiSportČerin , VitaminKlinik, nazdnje tudi Ameriško podjetje MediDyne in ne nazadnje hvala družina.

Morda ti bo všeč tudi: